بازیابی رمز عبور

همین حالا رزرو کنید
جستجوی پیشرفته
نتایج جستجوی شما

سوغات ارومیه چیست؟

ارسال شده در ژانویه 2, 2019 نویسنده Shahram Pourmohammad

خوراکی ها

نقل ارومیه

نقل یکی از بهترین و پرطرفدارترین سوغات ارومیه است. نقل در بین مردم ایران جایگاه از جایگاه خاصی برخوردار است که در بیشتر مواقع هم به جای قند در کنار چای صرف می شود.

برای درست کردن نقل به روش سنتی ابتدا شکر را ذوب میکنند و سپس مغرهای از خشکبار را به آن اضافه میکنند و در آخر اسانس مزه های مورد نظر را به آ اضافه میکنند. طعمهای پرطرفدار عبارت است از: بیدمشک، وانیلی، دارچین و زعفران.

حلوای هویج ارومیه

حلوای هویج یکی از بهترین سوغات محبوب شهر ارومیه است. این حلوا از شیره انگور، گردو و هویج درست می شود. مردم آذربایجان غربی از این حلوا به عنوان بهترین خوراکی ویژه در شب چله استفاده می کنند.

حلوای گردوب

برای درست کردن حلوای گردو ابتدا شیره انگور و شکر را در ظرف بزرگ مسی ریخته و حرارت میدهند وقتیکه این مواد به جوش آمد گیاه چوبک را به این مواد اضافه میکنند و به مدت 3ساعت در ظرفی مخوض همزده تا سفت شود و در آخر مغز پسته و گردو را به آن اضافه میکنند. حلوای گردو به اندازه ای محبوبیت دارد که به سراسر کشور فرستاده می شود.

عرقیجات ارومیه

آذربایجان غربی به علت داشتن آب و هوای مساعد گیاهان دارویی زیادی در این استان پرورش داده می شود و از بسیاری از گیاهان عرقیجات تهیه می کنند که این عرقیجات برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. از پرطرفدارترین این عرقیجات می توان به عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک اشاره کرد.

عرق بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه مورد استفاده طبیب ها از جمله ابن سینا بود. ابو علی سینا این گیاه را برای تقویت قلب به بیماران تجویز می کرد. از این گیاه برای درمان افسردگی در آن زمانها استفاده میشده است.

شیرینی های سنتی ارومیه

از شیرینی های سنتی ارومیه می توان به سوجوق و لوزانک اشاره کرد.

برای تهیه سوجوق ابتدا ماست و شکر را باهم مخلوط کرده سپس آرد را به شیرینی شکر اضافه میکنند و بعد از فرم دادن خمیر به آن تخم مرغ زده و در فر میگذارند و این یک سوغات عالی برای مسافرانی است که از ارومیه سوغات میخرند.

دسته بندی: دسته‌بندی نشده

یک نظر ارسال شده برای “سوغات ارومیه چیست؟

  • در ژوئن 8, 2019

    سوغاتی های خوبی داره ارومیه 🙂

    پاسخ

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • جستجوی پیشرفته

Call Now Buttonتماس بگیرید!